RIHSS (Home)
Boys
Soccer
RISCA All Division
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Past
Standings
Team
W/L Records
Team
W/L Records
Champions
Division
I
Division II
Division III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
EIL
SENE
Division I
SENE
Division II
NEPSEC
Boys
Soccer Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Championship
Results
Division
I
Division
II
Division
III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
Postseason
Current
Results
Past Results
First
Years of Teams in the RIIL
Projo All State
Current
Past
|
1993 Boys Soccer
R.I. Soccer Coaches Association All Division
Division I-A South
First Team
Jesse Simmons, South Kingstown
Kris Plymesser, South Kingstown
Brian Dougan, South Kingstown
Micheal Chatowsky, North Kingstown
Mark Owens, North Kingstown
Brent Carlson, North Kingstown
Marco Casimiro, West Warwick
Mauricio DiMartino, West Warwick
David Lombari, West Warwick
Jamie Tuttle, Hendricken
Mike Pezzullo, Hendricken
Michael Murphy, Toll Gate
Scott Tyler, Warwick Vets
Ryan Oliver, Pilgrim
Second Team
Bob Cavanagh, South Kingstown
Mark Svhelik, South Kingstown
Dean Saglio, South Kingstown
Kenny Walsh, North Kingstown
Brian Recupro, North Kingstown
Paul Irving, West Warwick
Tony Carreiro, West Warwick
Joe Walejko, Hendricken
Matt Baird, Hendricken
Josh Wild, Toll Gate
Ed Schuster, Toll Gate
Neil Sormanti, Warwick Vets
Josh Whorf, Pilgrim
Ryan Oliver, Pilgrim
Division I-A North
First Team
Michael Shanahan, Portsmouth
Michael Galvin, Portsmouth
Dominic Lautieri, Portsmouth
Richard Almeida, Barrington
Michael Purcell, Barrington
Michael Sullivan, Smithfield
Chris Reilly, Smithfield
Christian Brown, Mt. Hope
Matt Travers, Mt. Hope
Steven Carreiro, La Salle
Josh DelDeo, Tiverton
Second Team
Scott Singleton, Portsmouth
Timothy Faucher, Portsmouth
Robert Almeida, Barrington
Jon Israel, Barrington
Michael Purcell, Barrington
Mark Whiteman, Barrington
Don Trainor, Smithfield
Dan Regan, Smithfield
Sal Corona, Mt. Hope
Jonathan Bailey, La Salle
Dan Lisker, La Salle
Scott Thibautot, Tiverton
Division One B South
First Team
Peter Cooper, East Greenwich
Dickie Billings, East Greenwich
Ronnie Brito, East Providence
Mark Matos, East Providence
Rui Dias, East Providence
Tony Xayazane, Mt. Pleasant
Dane Smith, Chariho
Jeff Scott, Chariho
Fransico Brito, Hope
Felix Brito, Hope
Joe Strauss, Coventry
Second Team
John Horton, East Greenwich
Sean Parker, East Greenwich
Chris Girasole, East Greenwich
Mike Morgado, East Providence
Phil Hazard, East Providence
Boulavone Vonguilay, Mt. Pleasant
Kevin Seekell, Chariho
Eric Hill, Chariho
Roger Gomes, Hope
Alton Dubarie, Hope
Mike George, Coventry
Ben Estock, Coventry
Division I-B North
First Team
Eric Capron, Burrillville
Jeffrey Lavigne, Burrillville
Jason Barnes, Burrillville
Chris Simonelli, Mount St Charles
Adam Stone, Mount St Charles
Osvaldo Monteiro, Shea
Ali DosSantos, Shea
Jacob Cayer, North Smithfield
Kevin Ferschke, North Smithfield
Nuno Roque, Central Falls
Greg Gariepy, Cumberland
Second Team
Steven Allen, Burrillville
James Lenau, Burrillville
Glen Garcia, Mount St Charles
Eric Yuszczak, Mount St Charles
Yasuma Ichiba, Mount St Charles
Gerald Gomes, Shea
Humberto Calado, Shea
Keith Turi, North Smithfield
Nick Gomes, Central Falls
Hugo Barrasa, Central Falls
Mark Clemente, Cumberland
Division II South
First Team
James Callaghan, Narragansett
Greg Waterman, Westerly
Tom Cimalore, Westerly
Jorge Rocha, Classical
Ryan Golembeske, Middletown
Brian Sherwood, Exeter/West Greenwich
Richard Vicente, Exeter/WestGreenwich
Stephen Ryan, Cranston East
Chris Kumar, Cranston West
Richard Lonardo, Cranston West
Joshua Hirsch, Rogers
Rian Shea, Rogers
Marc LaChance, Rogers
Second Team
Manny Massa, Narragansett
Ben Hesse, Westerly
Jesse Lamb, Westerly
Brian Crandall, Westerly
Michael Botelho, Fatima
Matt Buckley, Middletown
Dan Pizzuti, Exeter/West Greenwich
Ryan Caprara, Exeter/West Greenwich
Joshua Hirsch, Classical
Mike Kumar, Cranston West
Vinny LoBuono, Cranston West
Anthony Borgueta, Rogers
Jacob Zalewski, Rogers
Division II North
First Team
Tim Brown, Scituate
Erik Jaeger, Scituate
Damon Melidossian, Scituate
Jamie Antonelli, Ponaganset
Erik White, Ponaganset
Aurelio Almeida, Davies
Ezequel Goncalves, Davies
Gabriel Toro, Tolman
Guliano Uribe, Tolman
Eric Orabona, Johnston
Eric Reeve, Lincoln
Phonephet Phommachanh, Woonsocket
Joseph Guarneri, North Providence
Second Team
Chris Ceprano, Scituate
Clarke, Scituate
Bill Quigley, Ponaganset
Nate St. Germain, Ponaganset
Tim Johnson, Ponaganset
Nelson Morais, Davies
Cesar Lopes, Davies
Alex Quiroz, Tolman
John Ribiero, Tolman
Joe Salvato, Johnston
Chris Mercer, Lincoln
Mike Rei, Woonsocket
Abednego Dahn, Central
|